Wolfsystem Sp. z o.o. – hale z drewna klejonego

Wolfsystem Sp. z o.o. - hale z drewna klejonego

Technologia jest tak stara, jak sama ludzkość. Początki obu sięgają okresu sprzedomal miliona lat, zapewne już wtedybowiem człowiek ciągle i świadomie używał najprostszych narzędzi, by osiągnąć pewien cel, a przede wszystkim zdobyć pożywienie (por. w zakończeniu artykułu tablicę Ważniejsze wynalazki…). Zrazu nie były to narzędziawykonane przez człowieka, lecz przedmioty napotkane przez niego w przyrodzie, przecie Tobiekamienie i gałęzie o odpowiednim kształcie. Stopniowo człowiek nauczył się narzędzia te cenić i przechowywać do wielokrotnego użytku, w przyszłości jeszcze —ma możliwość po paru setkach tysięcy lat — rozpoczął je udoskonalać: ze znalezionej czy odłamanej gałęzi wykonywał kij, a obrabiając jeden kamień innym, nadawał mu pożądany kształt. W ten metodę została zapoczątkowana produkcja narzędzi.

Niedługo, zapewne po kilkudziesięciu tysiącach lat, powstała następna dziedzina technologie. Człowiek nauczył się skorzystać nie tylko z pewnych przedmiotów znajdowanych w przyrodzie, ale i z niektórych odbywających się w niejzmian energetycznych — nauczył posługiwać się ognie m. Wprawdzie nie umiał go jeszcze rozniecać, lecz korzystał z chemicznej energii spalania przemieniającej się w ogniu na energię cieplną i świetlną. Na sam początek używał jej do ogrzania się, z czasem przekonał się, że można piec w ogniu mięso alboowoce, a więc za pomocą wysokiej temperatury wywoływać w tych ciałach określone zmiany chemiczne. Zostały to początki technologii chemicznej.

Zbudowanie, które używało narzędzi i produkowało je, posługiwało się występującą w przyrodzie energią i wywoływało sztuczne procesy chemiczne — było już z całą pewnością człowiekiem hale z drewna klejonego.

Tak zatem już kilkaset tysięcy lat temu zarysowały siępriorytetowe dziedziny technologie istniejące i obecnie: technologiastosowania narzędzi, technologia ich produkcji, energetyka, technologiachemiczna. Wkrótce potem dołączyła się technologia inżynieryjno-budowlana, gdy człowiek zaczął tworzyć schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kilkaset tysięcy lat minęło na powolnym rozwijaniu uzyskanych osiągnięć. Dopierojednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu czy stu tysięcy lat narastające zmiany przybrały charakter jakościowy. Jak się to częściej zdarza, zmiany takie powstały nie w jednej z dziedzin technologie, lecz na pograniczu paru dziedzin.

Tak zatem człowiek nauczył się już nie tylko skorzystać z ognia i podtrzymywać go, ale również rozniecać, posługując się specjalnymi narzędziami, w których energia mechaniczna przetwarzała się w energie cieplną. Na sam początek zapewne rozniecano ogień iskrami powstającymi przy uderzaniu twardego kamienia o twardy kamień, w przyszłości — zapomocą ciepła uzyskiwanego przez tarcie. Szlo to w parze z innym istotnym krokiem w rozwoju technologie — z wytwarzaniem narzędzi wykonujących taki ruch, jakiego człowiek pierwotny nie mógł zaobserwować w przyrodzie: ruch obrotowy. Stosowano go zarówno do wiercenia otworów w narzędziach kościanych czy kamiennych, jak i do wzniecania ognia tarciem drewnianego pręta w okrągłym otworze drewnianej deski albo belki.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 25 (ostatnio: 10.08.2021 19:36:38)
  • yahoo: 6 (ostatnio: 12.04.2016 02:40:05)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz