Strona archipark.pl

Strona archipark.pl

Architektura miejska, czy też tzw. miniaturowa architektura i meble miejskie to motyw który przez wiele, sporo lat nie był podejmowany w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, obok dróżki stoją ławki parkowe lub kosze na odpadki. Normalna rzecz, zawsze tak było, co za filozofia? dojrzymy propozycję na meble miejskie. Objawia się wszakże, że i owszem, jest.

Pisząc na temat małej architekturze, faktycznie myślimy o okolicy jaka nas otacza. O tym, jak wyglądają skwerki, place, drogi, ogrody. O tym, bądź mamy gdzie wyrzucić folię, czy mamy gdzie usiąść gdy się zmęczymy, czy chodząc porą słoneczną razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura komunalna ma wpływ na to, czy chcemy w danym miejscu być, a następnie tam powracać.

Jednak czym tak naprawdę mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? A na przykład stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Wszystkie te drobne elementy które mijamy a nad jakimi się nie zastanawiamy – a to w końcu one w znacznej mierze są odpowiedzialne za wygląd oraz atmosferę okolicy, ale także jego użyteczność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe choćby. Mogą być dizajnerskie i stylowe, jeśli jednocześnie tak nawydziwiane, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być nudne, jednak bardzo mocne, dzięki czemu przetrwają wiele lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przytwierdzone do podłoża (np. kosze betonowe) tym samym zwiększając ich wytrzymałość oraz bezpieczeństwo (nikt prawdopodobnie nie zdemoluje go w czasie demonstracji ulicznej) lub metalowe czy wręcz plastikowe, łatwe do wymiany ale nie tak wytrzymałe. Pozostając w temacie koszy: kosze parkowe raz jeszcze muszą dobrze komponować się z anturażem drzew, jednak niepotrzebnie być odpornymi na demonstracje.

Chcemy czy nie, mała architektura to byt, co ma działanie na nas wszystkich, więc warto się tą sprawą zaciekawić i przejrzeć kilka artykułów w książkach.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 09.06.2018 22:16:54)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz