Landfill capping

Landfill capping

Rodzaje geokompozytów i ich zastosowanieGeokompozyty to materiały złożone z przynajmniej dwóch faz: jednej mineralnej (np. piasek, żwir, glina) i jednej organicznej (np. polietylen, polipropylen). Każdy taki geosynthetics clay liner służy do poprawy właściwości fizycznych i mechanicznych gleby czy skały. Rodzaje geokompozytów to między innymi:

Geokompozyty filtracyjne – służą do oczyszczania wód powierzchniowych i podziemnych. Ich budowa składa się z warstwy filtracyjnej (np. piasku) i warstwy geowłókniny, która chroni przed przesiąkaniem i stratą kształtu.

Geokompozyty drenażowe – służą do odprowadzania wody z terenów zalewowych czy podnoszenia poziomu wód gruntowych. Ich budowa składa się z warstwy drenażowej (np. żwiru) oraz geowłókniny, która chroni przed przesiąkaniem i stratą kształtu.

Geokompozyty izolacyjne – służą do izolowania termicznie albo akustycznie budowli czy urządzeń. Ich budowa składa się z warstwy izolacyjnej (np. wełny mineralnej) i geowłókniny, która zabezpiecza przed przesiąkaniem i stratą kształtu.

Geokompozyty erozyjne – służą do ochrony przed erozją wodną lub wiatrową. Ich budowa składa się z warstwy erozyjnej (np. maty z piasku) i geowłókniny, która zabezpiecza przed przesiąkaniem lub stratą kształtu.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz