Jak długo szukać pomocy psychoterapeutycznej – skąd czerpać wiedzę?

Jak długo szukać pomocy psychoterapeutycznej - skąd czerpać wiedzę?

Większość osób o psychoterapii słyszy od przyjaciół, którzy z niej sami korzystali lub z telewizji czy gazet. Jest wiele negatywnych stereotypów odnoszących się do tej formy pomocy – najczęściej wynikają one z niewiedzy. Osoby, które z z tej pomocy korzystają mają zwykle zwyczajne i rzeczowe a mniej skrajne opinie.

W przypadku wielu dolegliwości psychologicznych, szeregu kryzysów lub konfliktów, które w ciągu życia stają się udziałem wszystkich ludzi psychoterapia jest najprostszym sposobem pomocy i leczenia – począwszy od niebezpiecznych zaburzeń a skończywszy na niewielkich ale przykrych trudnościach, np. w pracy. Długoletnie badania i metaanalizy wskazują nie tylko na skuteczność psychoterapii ale również na to, że aplikacja różnych paradygmatów i szkuł myśli psychoterapeutycznej przynosi podobny rezultat terapeutyczny – wśród prawdopodobnych przyczyn tego stanu rzeczy podnosi się osobowość psychoterapeuty i jej stosunek do metody, w której ramach pracuje.

Profesjonaliści pracujący jako terapeuci otrzymują uprawnienia od organizacji akredytujących, które w znakomitej większości z kolei związane są z międzynarodowymi zrzeszeniami psychoterapii. Wciąż nie ma ustawowej regulacji zawodu psychoterapeuty, ale dzięki porozumieniu większości stowarzyszeń polskich psychoterapeutów profesją tą można się zajmować jedynie po skończeniu minimum czteroletnich, podyplomowych studiów w tym zakresie. Więc psychoterapeuta to całkowicie różny zawód niż psycholog (po studiach psychologicznych), psychiatra (po studiach medycznych) czy terapeuta uzależnień (po szkoleniach w tego rodzaju).

Pomoc psychoterapeutyczna przeznaczona jest dla jednostek i związków ale też dla rodzin, grup oraz organizacji. Niektóre podejścia wręcz koncentrują się na pracy ponadindywidualnej (system rodzinny, grupy, społeczności).

Dla osób, które rozważają możliwość poszukiwania pomocy dla siebie, swojego związku czy rodziny dostępna jest fachowa literatura, przewodniki oraz wiele informacji w Internecie – np. na stronie www NGO. Zapoznając się z nimi można lepiej zorientować się, czy jest to rodzaj pracy, który warto zaryzykować, w nadziei na pomoc w rozwiązaniu kłopotów.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 23 (ostatnio: 02.02.2019 16:10:27)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 10.06.2016 11:38:47)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz