Domy energooszczędne – projekty

Domy energooszczędne - projekty

ZEH1 to dom zeroenergetyczny (ang. ZEH – zero-energy house), który uwzględnia zasady projektowe stosowane w budynkach pasywnych jak również wyposażony jest w wytwórcze technologie – fotowoltaikę jak również kolektory słoneczne. Architektura domu służy nietypowym wymaganiom dotyczącym pozyskiwania energii z OZE i zapewnienia samowystarczalności energetycznej.

Prezentowany budynek jest małym budynkiem o powierzchni mieszkalnej wynoszącej około 150 m2. Dom przystosowano dla cztero osobowej rodziny. Architekt zaprojektował niezbędną przestrzeń, jednocześnie dbając o funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Bryła mieszkalna jest w planie równoległoboczna, jest zwieńczona dachem jednospadowym o nachyleniu 35 stopni w kierunku południowym. Nachylenie 35 ° jest najkorzystniejszym kątem ze względu na wydajność systemów wytwórczych, czyli ilości energii słonecznej możliwej do pozyskania. Większość przeszkleń zlokalizowana jest od strony południowej – co sprzyja dodatkowym profitom słonecznym.

Bryła budynku jest zwarta, wskaźnik kształtu A/V jest dość niski i wynosi 0,46. Brak jest także w domu dodatkowych mostków termicznych. Funkcja została zaprojektowana również zgodnie zasadami dla budynków pasywnych, czyli pomieszczenia techniczne lub gospodarcze zaprojektowane są od północy. Pokoje w których przebywają ludzie znajdują się przede wszystkim od strony południowej.

Budynek wyposażono w aktywne technologie wytwarzania energii – kolektory słoneczne oraz moduły PV. Nadwyżki energii cieplnej pozyskanej w kolektorach jest akumulowany w wodnym zbiorniku energii cieplnej. Dodatkowo budynek jest wyposażony w instalację zbierania i wykorzystywanie wody opadowej.

W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań nazywanych BAPV, gdzie wykorzystane są standardowe moduły PV w ten sposób, że nie stanowią integralnej części domu (tzn. mogą być założone i zdemontowane w każdym momencie), na dachu użyto moduły BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics). Nie są to montowane dodatkowo elementy, ale stanowią z domem jednolitą strukturę i są wykorzystywane architektonicznie. W obecnej chwili zazwyczaj spotykane na rynku modele ogniw fotowoltaicznych to moduły monokrystaliczne (czarne), polikrystaliczne (dające się barwić), amorficzne lub ogniwa typu thin film (produkowane również w wielu kolorach).Przestrzeń dachu jest w pełni wystarczająca, aby pokryć roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną.

Na potrzeby magazynowania energii cieplnej wytworzonej przez kolektory słoneczne stosuje się sezonowe magazyny energii Seasonal Thermal Energy Storage. Są to zazwyczaj zbiorniki gruntowe lub wodne, ponieważ woda ze względu na dostępność, koszt i właściwości fizyczne jest bardzo dobrym medium energii. Użycie wody ma ograniczenia, ponieważ zakres temperatur, który można wykorzystać wynosi ok. 50°C. Metr sześcienny (1m3) wody w takim zakresie temperatur akumuluje około 75,5 kWh energii. Dla budynku pasywnego o wielkości 150 m2 wymagane jest a. 2200 kWh energii na ogrzewanie, co wymaga zastosowania zasobnika o pojemności około 30 m3.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 26 (ostatnio: 19.12.2022 06:41:51)
  • yahoo: 6 (ostatnio: 18.05.2016 04:31:14)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz