Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Przyszły rok przyniesie wiele zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Większość pracodawców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się pozytywne dla zatrudnionych, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne wiadomości i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Podstawową zmianą będzie uregulowanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Obecnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Taki stan rzeczy bardzo często nadmiernie używany przez pracodawców. Sejm uznał że taka praktyka jest odpowiedzialna za bardzo złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają zmusić do refleksji, w której przedsiębiorca będzie musiał przemyśleć, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problematyczne jest to, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie rośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Tę podwyżkę najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle przerażająca bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie ludzi w celu uniknięcia kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się źle prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Projektanci nowelizacji ustawy wyliczyli konkretny zysk jaki zasili budżet państwa po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy rozważyli niechęć pracodawców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas odpowie na to pytanie. Być może kolejny raz okaże się, że zmiana przepisów zamiast przyśpieszyć gospodarkę sprawi, że wszystko zwolni.

O komentarz poprosiliśmy panią Monikę Nowka reprezentującą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, które powinno być brane pod uwagę bowiem poprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało kilka miesięcy warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 28.05.2018 06:46:51)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 29.08.2016 18:29:58)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz